در حال بارگیری...

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت چه اهمیتی دارد؟

مقالات

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت چه اهمیتی دارد؟

با افزایش کاربران موبایل و دیگر دستگاه ها مثل تبلت سایت هایی که از نظر نمایش برای این دستگاه ها بهینه نیستند کاربران بسیاری را از دست دادند. ریسپانسیو بودن سایت به کاربران کمک می کند تا با هر دستگاهی که وارد آن سایت شده اند به راحتی بتوانند مطالب آن سایت رو مطالعه کنند.

کاربرانی که مثلا با موبایل وارد سایت هایی که ریسپانسیو نیستند می شوند مجبورند با زوم کردن روی قسمت های مختلف سایت به مطالب اون قسمت دسترسی داشته باشند و این کار برای آن ها بسیار خسته کننده است.

 

 

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه؟

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت یعنی نمایش صحیح تمام اجزای سایت در دستگاه های مختلف مثل موبایل و تبلت. یعنی زمانی که شما با کامپیوتر میزی خود وارد یک سایت می شوید و زمانی که با موبایل خود وارد همان سایت می شوید از لحاظ نمایش متفاوت باشد. زمانی که شما از طریق موبایلتان وارد یک سایت ریسپانسیو می شوید تمام اجزا به صورت زیر هم و با فونت درشت برای شما نشان داده می شود. بدون اینکه بخواهید روی اجزای مختلف آن سایت زوم کنید.

در طراحی سایت به صورت ریسپانسیو شما می توانید تعیین کنید برای کاربرانی که از موبایل برای بازدید از سایت شما استفاده می کنند چه اجزایی از سایت برایشان به چه شکلی نمایش داده شود. به عنوان مثال می توانید تعیین کنید که ستون کناری یا همان سایدبار سایتتون قبل از بلوک محتوا نمایش داده شود یا بعد از آن. ممکن است شما Opt-in پیج مهمی را در سایدبار خود داشته باشید و دوست داشته باشید برای کاربران موبایلی اول آن برایشان نمایش داده شود.

 

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت چه اهمیتی دارد؟

اگر وبسایتی ریسپانسیو یا واکنش گرا نباشد به مرور زمان ممکن است بازدیدکنندگان سایت خود را از دست دهد. به خاطر اینکه کاربران دوست دارند محتوای سایت برایشان به خوبی نمایش داده شود و به همین دلیل ممکن است به مرورزمان سایت هایی که ریسپانسیو نیستند را ترک کنند.

نکته بعد این است که گوگل با سایت هایی که واکنش گرا نیستند رابطه ی خوبی ندارد و به این سایت ها هشدار داده است در صورتی که سایت خود را برای کاربران موبایلی بهینه نکنید به زودی از نتایج گوگل حذف خواهید شد. همین دلیل باعث می شود که سایت هایی که واکنش گرا نیستند به فکر این باشند که هرچه سریع تر سایت خود را برای کاربران موبایلی بهینه کنند.

زمانی که وب سایت خود را ریسپانسیو می کنید و نمایش آن در تمام دستگاه ها بدون مشکل می شود با این کار اعتماد گوگل را جلب می کنید و همین باعث می شود که در نتایج گوگل رتبه خوبی داشته باشید و ترافیک وب سایت خود را بیشتر از قبل کنید.

 

مزایای واکنش گرا بودن سایت چیست؟

داشتن وب سایت ریسپانسیو باعث افزایش بازدیدکننده به دلیل افزایش مخاطبین موبایلی و در نتیجه افزایش فروش محصولات یا خدمات سایت می شود. از دیگر مزایای آن میشه به افزایش ترافیک از طریق گوگل و امتیاز مثبتی که از نظر سئو از گوگل دریافت می کنید اشاره کرد. افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت از طریق ریسپانسیو کردن سایت امکان پذیر است.

اگر وب سایت ریسپانسیو ندارید حتما نسخه بهینه شده آن را برای دستگا های دیگر راه اندازی کنید. چرا که ممکن است کاربران زیادی را از دست بدهید و لطمه بزرگی به کسب و کار اینترنتی خود بزنید.