در حال بارگیری...


طراحی سایت چیست؟

تاریخچه طراحی سایت؛ تولد اولین وب سایت

وب سایت های بی شماری در سرتاسر دنیا وجود دارند که سن هیچ یک از آن ها به 28 سال نمی رسد.  در ششم آگوست سال 1991 اولین وب سایت توسط گروه برنرز لی ایجاد شد، این وب سایت متعلق به پروژه World Wide Web یا همان W3بود.
 

  تعریف طراحی سایت

Web Design یا طراحی سایت را می توان تلاش برایایجاد یک پایگاه اینترنتی به منظور ارائه خدمات، فروش محصولات و یا اطلاع رسانی معنا کرد. طراحی وب سایت در واقع فرآیندی است که از لایه های صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیک و رعایت قوانین سئو تشکیل شده است.

  وظایف طراح سایت چیست؟

طراح سایت بر اساس پروسه هایی که در طراحی سایتدارد می تواند وظایف مختلفی را به عهده داشته باشد، به طور کلی برای طراحی سایت به دو شخص یا دو گروه نیاز است که یکی مسئول بخش کد ها یا همانBack-end و دیگری در بخشFront-endانجام وظیفه خواهد کرد. دلیل این بخش بندی ها و تقسیم وظایف اهمیت طراحی سایت است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

  برای طراحی سایت به چه ابزاری نیاز داریم؟

ممکن است هر شخصی برای جواب این سوال بگوید که یک کامپیوتر خوب با تمام تجهیزات برای طراحی سایتلازم است، اما داشتن یک سیستم قدرتمند و سریع تنها یکی از الزامات است. مهم ترین ابزاری که برای این کار لازم است زبان های برنامه نویسی می باشد.برای طراحی سایتابزارهای متفاوتی وجود دارد که در هر مرحله باید یکی از آن ها به کار گرفته شوند که هر یک کارایی خاص خود را دارند و بنا بر نیاز پروسه مورد استفاده قرار می گیرند.
از جمله ابزاهایی که برای طراحی سایت به کار برده می شوند می توان به HTML، CSS، PHPو بسیاری از زبان های دیگر که برای طراحی سایت می توان استفاده کرد.

  انواع طراحی سایت

وب سایت ها به لحاظ طراحی به دو دسته ی وب سایت استاتیک و وب سایت داینامیک تقسیم می شوند.
 
 

  طراحی سایت استاتیک

روش طراحی سایت استاتیک به این صورت است که برای هر صفحه ی وب سایت یک فایل جداگانه روی سرور ذخیره خواهد شد، هر زمان که این صفحه لازم باشد فایل از سرور بازخوانی و برای کاربر به نمایش گذاشته خواهد شد. این نوع از طراحی سایتدر سال 2015 به شدت مورد استفاده قرار گرفت دلیل محبوبیت آن طراحی آسان و همچنین امنیت بالای سرورها بود.
اما پس از مدتی سرورهای ارزان قیمت تر تکنولوژی هایی که امنیت بیشتری داشتند روی کار آمدند. با پیشرفت هایی که درعرصه ی طراحی وب سایت به وجود آمد، از شدت استفاده از طراحی سایت استاتیک کاسته شد و نوع جدید تری به نامطراحی سایت پویا یا داینامیک به میان آمد.

  طراحی سایت داینامیک

وب سایت هایی که با این روش ایجاد می شوند ساختار جالبی دارند بدین معنا که محتوای سایت متغییر است اما خود صفحه هیچ تغییری نمی کند و ثابت است، ساختار آن توسط اپلیکیشن سروری که اسکریپت های سمت سرور را مورد فراوری قرار می دهد صورت می گیرد.
به بیان دیگر محتوای این صفحات بنا به نیاز و جستجوی کاربر به وجود می آیند یعنی هیچ صفحه ی دارای محتوایی روی سرور موجود نیست، پس از این که کاربر صفحه مورد نظر را فراخوانی کرد صفحه روی سرور ایجاد می شود و پس از آن برای کلاینت فرستاده خواهد شد.

  هدف از طراحی سایت چه می‌تواند باشد؟

همان طور که می دانید سایت ها انواع متفاوتی دارند، اشخاصی که برای یادگیری وب سایت اقدام می کنند هر یک به هدف خاصی این کار را فرا می گیرند به نحوی که می توان گفت برای هر هدفی در این دنیا وب سایتی طراحی شده است و از آن به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی استفاده می شود.